Odpowiedź: Zasady, zakres i formy wykonywania dozoru technicznego oraz jednostki właściwe do jego wykonywania określa ustawa z 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (t.j. DzU z 2019 r., poz. 6677 t.j.) oraz przepisów wykonawczych wydanych na podstawie ustawy. Dozorowi technicznemu podlegają urządzenia techniczne w toku ich projektowania, wytwarzania, w tym wytwarzania materiałów i elementów, naprawy i modernizacji, obrotu oraz eksploatacji.
Rodzaje urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu określa rozporządzenie Rady Ministrów z 7 grudnia 2012 r. w sprawie w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (DzU z 2012 r., poz. 1468). W § 1 pkt 2) rozporządzenia wskazano, że dozorowi technicznemu podlegają zbiorniki bezciśnieniowe i zbiorniki o nadciśnieniu nie wyższym niż 0,5 bara, przeznaczone do magazynowania materiałów niebezpiecznych o właściwościach trujących lub żrących oraz do magazynowania materiałów ciekłych zapalnych, których prężność pary w temperaturze 50°C nie jest większa niż 3 bary, a temperatura zapłonu nie jest wyższa niż 61°C, z wyjątkiem zbiorników w instalacjach zasilania silników spalino...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Jakie są formalności przy zakupie zbiornika na paliwo?
Pytanie: Kupiłem zbiornik do oleju napędowego w gospodarstwie. Na zakup otrzymałem dofinansowanie z ARiMR, która żąda wykazania, że nie podlega on kontrolom Urzędu Dozoru Technicznego. Czy UDT musi obejmować swym nadzorem zbiorniki na olej napędowy?