Odpowiedź: Niestety, z uwagi na brak wystarczających danych udzielenie wyczerpującej odpowiedzi na zadane pytanie nie jest możliwe. Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika czy umowa kontraktacji została zawarta na czas określony czy nieokreślony. Ponadto w liście nie wskazano powodów, dla których Czytelnik nie chce wywiązać się z umowy, nie wiadomo czy są one zależne od niego czy też nie. Nie jest znana także treść umowy.
Ponadto należy wskazać, że termin „rozwiązanie umowy”, wskazany w liście, to wygaśnięcie zobowiązania na podstawie czynności dwustronnej. Rozwiązanie umowy jest więc możliwe zawsze, ilekroć strony porozumieją się co do tego. Wnioskuję zatem, że chodzi nie o rozwiązanie, ale o możliwość odstąpienia od umowy bądź jej wypowiedzenia, w zależności od tego czy umowa jest ze świadczeniem jednorazowym czy ciągłym.
Skutki odstąpienia od umowy są o wiele dalej idące niż przy wypowiedzeniu umowy. Wypowiedzenie umowy ma ten skutek, że strony już nie świadczą sobie tego, do czego się zobowiązały, natomiast przy odstąpieniu od umowy strony muszą sobie zwrócić także to co już świadczyły.
Jeśli więc ...