StoryEditor

Kara umowna za nieodstawione zboże

Pytanie: Zawarłem umowę sprzedaży pszenicy, z której się nie wywiązałem. Niedawno otrzymałem z zakładów zbożowych wezwanie do zapłaty kary umownej. Czy każde niewykonanie umowy sprzedaży zboża powoduje konieczność zapłaty kar umownych?
28.02.2020., 13:02h
Odpowiedź: Zasadą jest, że kontrahenci winni się wywiązywać ze swych zobowiązań. Oczywiście, przyczyn niewywiązania się z umowy może być wiele, jednak często jest to efektem działania lub zaniechania jednej ze stron. Obowiązujące przepisy przewidują „sankcje” za niewykonanie umowy, którą z reguły jest odpowiedzialność odszkodowawcza. Zakres tej odpowiedzialności zależy przy tym od umowy wiążącej strony; czasem odpowiedzialność odszkodowawcza może zostać w ogóle wyłączona, innym razem jeden z kontrahentów lub obaj ponoszą odpowiedzialność nawet za niezawinione niewykonanie przyjętych na siebie obowiązków.

Zakres odpowiedzialności może obejmować rzeczywistą szkodę, jak i ewentualne utracone dochody – możliwe do osiągnięcia w przyszłości. Z punktu widzenia pokrzywdzonego istotną wadą odszkodowania jest to, że to na nim ciąży obowiązek wykazania zarówno powstania szkody, jak i jej wysokości. Szczególnie ta druga okoliczność może powodować wiele komplikacji. Rozwiązaniem tego problemu jest kara umowna, stanowiąca swego rodzaju odszkodowanie, które jest stałe (określone w umowie) i niezależne od rzeczywiście ponie...
Pozostało 57% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 09:36