W poprzednim numerze top agrar Polska opisaliśmy gwarancję: co z niej wynika i jak z niej korzystać. Teraz kolej na rękojmię. Instytucje gwarancji i rękojmi mają służyć podobnym celom, czyli ochronie nabywcy w razie nabycia rzeczy, która ma wadę. Pozornie zatem są to instytucje podobne. Można korzystać z uprawnień z rękojmi i gwarancji niezależnie, ale ostatecznie nie są to te same prawa.
Szeroki zakres rękojmi
Warto też zauważyć, że rękojmia chroni nie tylko w odniesieniu do rzeczy nabytych, ale również rzeczy dostarczonych na podstawie umowy dostawy, kontraktacji, o dzieło, robót budowlanych, a nawet wydanych w ramach umowy najmu i dzierżawy. Jak widać, rękojmia ma szerokie zastosowanie.
Przepisy odnoszące się do rękojmi zawarte są w dziale dotyczącym umowy sprzedaży, a przepisy dotyczące pozostałych umów odsyłają w tym zakresie do umowy sprzedaży. Wobec tego nie ma potrzeby omawiania wszystkich umów, skoro w każdym z wymienionych przypadków zasady są podobne.
Odpowiedzialność za wady
Podobnie jak w przypadku gwarancji rękojmia może obejmować tak rzeczy nowe, jak i używane. Jej zakres zależy też od okoliczności nabycia. Zwierzęta, jako istoty żyjące, zdolne do odczuwania cierpienia, wymagają szczególnego traktowania, nie są rzeczą, jednak jako przedmiot obrotu cywilnoprawnego podlegają również przepisom regulujących rękojmię.