W poprzednim numerze pisaliśmy o prawach i obowiązkach właścicieli i użytkowników nieruchomości w odniesieniu do urządzeń wodnych, melioracji i korzystania z wody w gospodarstwie.
Gospodarowanie i zarządzanie wodami oraz korzystanie z nich reguluje ustawa z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (tekst jednolity DzU 2022.2625). Z przepisów ustawy (art. 32) wynika prawo do powszechnego korzystania z publicznych śródlądowych wód powierzchniowych, morskich wód wewnętrznych oraz z wód morza terytorialnego.
Prawo to służy do zaspokajania potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego lub rolnego, bez stosowania specjalnych urządzeń technicznych, a także do wypoczynku, uprawiania turystyki, sportów wodnych oraz amatorskiego połowu ryb czy innych celów określonych przez właściwą gminę.
Prawo do szczególnego korzystania z wód
Poza powszechnym wprowadzono również prawo do zwykłego i szczególnego korzystania z wód. Pierwsze przysługuje właścicielowi co do wód stanowiących jego własność oraz wód podziemnych znajdujących się w jego gruncie. Prawo to nie obejmuje jednak wykonywania urządzeń wodnych bez wymaganej zgody wodnoprawnej.
Zwykłe korzystanie z wód...