Uchwała antysmogowa
W wielu województwach nie wolno już spalać paliw, takich jak zbyt mokre drewno (o wilgotności powyżej 20%), miały i muły węglowe, węgiel brunatny czy flotokoncentraty itp. Warto także pamiętać, że w Polsce obowiązuje wiele lokalnych uchwał antysmogowych, które zazwyczaj są bardziej rygorystyczne i wprowadzają krótsze terminy wymiany emisyjnych pieców.
Nawet 5 tys. zł kary!
Oczywiście, zakazy spalania paliw stałych są omijane i problemem jest ich egzekucja. Jednak w samej Małopolsce w ubiegłym roku przeprowadzono blisko 27 tys. kontroli (które wykryły blisko 500 naruszeń). Właściciele domów, którzy po terminie granicznym nadal będą wykorzystywać stare kopciuchy na węgiel, mogą zapłacić nawet do 5 tys. zł kary.
Szacuje się, że w Polsce do wymiany jest ok. 3 mln pieców o najniższej klasie – tzw. kopciuchów. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska w gronie 20 miast Europy, które w rankingu wypadły najgorzej pod względem zanieczyszczenia drobnymi pyłami PM 2,5 w latach 2021–2022, aż 12 znajduje się w Polsce. Mowa o Nowym Sączu, Piotrkowie Trybunalskim, Łomży, Żorach, Krakowie, Gliwicach, Zgierzu, Tarnowie, Katowicach, Częstochowie, Bielsku-Białej oraz Kaliszu.
Ten artykuł pochodzi z wydania top agrar Polska 1/2024
czytaj więcej