Odpowiedź: Ten, kto nie wywiązuje się z umowy, ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą. Zakres tej odpowiedzialności zależy od umowy stron i może obejmować rzeczywistą szkodę, a nawet ewentualne utracone dochody, możliwe do osiągnięcia w przyszłości. Aby ustalić, co grozi Czytelnikowi, powinien on zatem sięgnąć najpierw do umowy.
Może ona zawierać kary umowne za niedostarczenie zboża (często spotykany zapis); może też przewidywać odszkodowanie. Kara umowna nie zależy od wysokości szkody; wystarczy, że jedna ze stron się nie wywiąże z umowy i już zobowiązana jest do zapłaty karnej kwoty. Z od- szkodowaniem nie jest już tak łatwo, bowiem pokrzywdzony kontrahent musi wykazać za- równo powstanie szkody, jak i jej wysokość. Dopuszczalne jest dochodzenie odszkodowania przewyższającego karę umowną, jeżeli taka możliwość zostanie w umowie przewidziana.
Co do kary umownej, dłużnik może się uwolnić od obowiązku zapłaty kary umownej, jeżeli wy- każe, że opóźnienie w spełnieniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które nie pono- si odpowiedzialności. Ponad- to, jeżeli zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane, dłużnik ...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Konsekwencje niewywiązania się z kontraktu
Pytanie: Zawarłem umowę na sprzedaż kukurydzy, z której nie mogę się wywiązać z powodu suszy. Czy mogę ją rozwiązać? Czy grozi mi za to jakaś odpowiedzialność? Czy muszę zapłacić kary umowne określone w umowie?