Prawo jazdy kategorii T czy B?
W czasie poruszania się ciągnikiem po drogach publicznych potrzebne jest prawo jazdy kategorii B. Dokument pozwoli poruszać się na terenie naszego kraju ciągnikiem, zespołem wraz z przyczepką do 750 kg dmc, a także pojazdem wolnobieżnym. Jeżeli rolnik będzie poruszał się z przyczepą, której masa przekracza 750 kg, wówczas powinien posiadać prawo jazdy kategorii B+E lub kat. T. Do egzaminu na kategorię T, może podejść już osoba, która ukończyła 16 lat. Najwcześniej 3 miesiące przed ukończeniem wieku minimalnego.
Na własnym polu bez OC i rejestracji?
Ciągnik rolniczy, którym poruszamy się na terenie gospodarstwa, drogach prywatnych i własnym polu musi posiadać ubezpieczenie OC, a także być zarejestrowany. Musi mieć również ważne badanie techniczne.
Jaka kara dla rolnika bez uprawnień do jazdy ciągnikiem?
- Policja ma prawo ukarać rolnika poruszającego się ciągnikiem rolniczym, który nie posiada odpowiednich uprawnień. W tym przypadku kara wynieść może od 1500 do nawet 30 000 złotych.
- Jeżeli ciągnikiem rolniczym porusza się osoba, która nie ukończyła 16 roku życia, nie poniesie ona żadnej kary, natomiast jego rodzice tak. Policja sporządza wtedy specjalną notatkę, która wysłana jest do sądu z wnioskiem o ukaranie osoby, która udostępniła pojazd osobie małoletniej.
Bernat Patrycja na podst. tygodnik-rolniczy.pl