Co do zasady, nie można nabyć skutecznie własności rzeczy od osoby nieuprawnionej, tj. niebędącej właścicielem, bowiem nikt nie może przenieść na kogoś innego więcej praw, aniżeli sam ma. W praktyce oznacza to, że osoba niebędąca właścicielem nie może przenieść na kogoś innego własności rzeczy, która do niej nie należy. Oczywiście, nie dotyczy to takich czynności, w których jedna ze stron jest zastępowana przez osobę trzecią na podstawie pełnomocnictwa. Wtedy to osoba niebędąca właścicielem działa nie we własnym imieniu, a w imieniu osoby trzeciej.
Obowiązujące przepisy pozwalają jednak na nabycie własności rzeczy nawet w takiej sytuacji, gdy rozporządza nią osoba nieuprawniona. Zgodnie z treścią art. 169 Kodeksu cywilnego, jeżeli osoba nieuprawniona do rozporządzania rzeczą ruchomą zbywa rzecz i wydaje ją nabywcy, nabywca uzyskuje własność z chwilą objęcia rzeczy w posiadanie, chyba że działa w złej wierze. Jednakże, jeżeli mamy do czynienia z rzeczą zgubioną, skradzioną lub w inny sposób utraconą przez właściciela, która zostaje zbyta przed upływem lat trzech od chwili jej zgubienia, skradzenia lub utraty,...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Kupno auta od osoby nieuprawnionej
Pytanie: Kupiłem samochód od osoby, która legitymowała się cudzym dowodem osobistym. W umowie osoba ta sfałszowała też podpis właściciela widniejący w dowodzie rejestracyjnym. Przy sprzedaży otrzymałem wszystkie dokumenty i 2 kluczyki. Niedawno auto mi skradziono, a ubezpieczyciel odmówił wypłaty z auto-casco, gdyż stwierdził, że nie stałem się właścicielem samochodu z powodu sfałszowanej umowy. Czy ubezpieczyciel ma rację?