Zgodnie z obowiązującymi w 2002 r. przepisami at. 29 ust. 1 punkt 1) podpunkt d) ustawy Prawo budowlane, pozwolenia na budowę nie wymagała budowa obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej – naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m. Budowa silosów o większych rozmiarach lub pojemności wymagała uzyskania pozwolenia na budowę.
Organem właściwym, do którego należało kierować zgłoszenia oraz wnioski o pozwolenie na budowę byli właściwi starostowie. Zgłoszenie skierowane do gminy winno zostać przez nią skierowane niezwłocznie do właściwego starosty; jeżeli jednak tego nie zrobiono, a silos został wykonany, właściciel może przeprowadzić postępowanie legalizacyjne (naprawcze).
Postępowanie takie zostanie wszczęte z urzędu, jeżeli organ nadzoru budowlanego przeprowadzi kontrolę z własnej inicjatywy lub na wniosek osoby trzeciej i ustali, że budowę wykonano bez zgłoszenia i pozwolenia na budowę. Zakres postępowania naprawczego określi ten organ w postanowieniu.
adw. Mikołaj Pomin
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Legalizacja starego silosu
W 2002 r. wybudowałem na zgłoszenie silos. Okazało się jednak, że w gminie nie ma na to żadnych dokumentów. Co z tym teraz można zrobić?