Odpowiedź: ANR gospodaruje nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, m.in. poprzez ich sprzedaż i dzierżawę. Najczęściej umowa zawierana jest po przeprowadzeniu przetargu. Treść umowy dzierżawy zawieranej z Agencją jest standardowa, co oznacza, że jest w zasadzie identyczna na terenie całego kraju, a jej wzór dostępny jest na stronach internetowych Agencji (www.anr.gov.pl).
Umowa w szczegółowy sposób winna określać jej przedmiot, tj. lokalizację nieruchomości, jej położnie, przeznaczenie, powierzchnię. W jednym z paragrafów dzierżawca składa oświadczenie, że zapoznał się z przedmiotem dzierżawy oraz ograniczeniami w jego używaniu i w związku z tym nie będzie występował z roszczeniami z tytułu rękojmi za wady przedmiotu dzierżawy.
Oznacza to, że dzierżawca winien zapoznać się nie tylko z możliwościami uprawy dzierżawionych pól, lecz również z ich powierzchnią. Problem może się pojawić wtedy, gdy wszelkie zgromadzone do umowy dokumenty (wypisy i wyrysy z ewidencji gruntów, księgi wieczyste i inne) wskazują, że powierzchnia zgodna jest z podaną w umowie dzierżawy, jednak w rzeczywistości jest ona zupełnie inna.
Dzierżaw...