Odpowiedź: Nabyć nieruchomość w drodze zasiedzenia nieruchomość może ten, kto ją posiada jak właściciel nieprzerwanie przez 20 lub 30 lat. Długość terminu potrzebnego do zasiedzenia uzależniona jest od sposobu objęcia jej w posiadanie (w złej bądź dobrej wierze). Nabycie własności przez zasiedzenie następuje z upływem czasu, a orzeczenie sądowe jest jedynie tego potwierdzeniem. Stąd w orzeczeniu stwierdza się, kiedy do zasiedzenia doszło; w omawianym przypadku skutek ten wystąpił w 2014 r.
Wbrew pozorom nabywca nieruchomości, w stosunku do której wszczęto postępowanie o zasiedzenie już po nabyciu, jednak z wnioskiem o nabycie własności przez zasiedzenie przed datą umowy sprzedaży, nie jest bez szans. W omawianym przypadku chroni go rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych; art. 5 i nast. ustawy o księgach wieczystych i hipotece (t.j. DzU z 2018 r., poz. 1916). Celem tej instytucji jest ochrona osób, które w dobrej wierze nabyły własność lub inne prawo, zgodnie z wpisem ujawnionym w księdze wieczystej.
Przykładowo, w księdze wieczystej ujawniona jest osoba X jako właściciel, podczas gdy w rzeczywistości właścicielem jest ktoś inny...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Nabycie gruntu po zasiedzeniu
Pytanie: Nabyłem grunt od ANR (obecnie KOWR), ale po kilku miesiącach dowiedziałem się o sprawie o zasiedzenie wytoczonej już po nabyciu. Sąd orzekł, że nieruchomość została nabyta przez osobę trzecią przez zasiedzenie i to w 2014 r. Czy to oznacza, że bezpowrotnie ją utraciłem?