Odpowiedź: Udziały w nieruchomości rolnej mogą być przedmiotem obrotu, tj. mogą być sprzedawane bez ograniczeń. Należy jedynie pamiętać o treści art. 166 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że w razie sprzedaży przez współwłaściciela nieruchomości rolnej udziału we współwłasności lub części tego udziału, pozostałym współwłaścicielom przysługuje prawo pierwokupu, jeżeli prowadzą gospodarstwo rolne na gruncie wspólnym. Nie dotyczy to jednak przypadku, gdy współwłaściciel prowadzący jednocześnie gospodarstwo rolne sprzedaje swój udział we współwłasności wraz z tym gospodarstwem, albo gdy nabywcą jest inny współwłaściciel lub osoba, która dziedziczyłaby gospodarstwo po sprzedawcy − innymi słowy, jeżeli współwłaściciele nie prowadzą gospodarstwa na tej ziemi.
Rzeczywiście, w przypadku sprzedaży gospodarstwa nabytego w drodze dziedziczenia, sprzedający może być zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego w przypadku sprzedaży majątku nabytego w drodze spadkobrania przed upływem pięciu lat. Najprostszym sposobem zabezpieczenia sprzedaży, o którą pyta Czytelnik, jest zawarcie ze spadkobiercami umowy przedwstępnej sprzedaży u...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Nabycie udziałów bez podatku
Pytanie: Jestem dzierżawcą 8 ha działki rolnej, będącej gospodarstwem rolnym. Obecni właściciele nabyli część udziałów w ziemi przez dziedziczenie dwa lata temu, a pozostałą część ponad pięć lat temu. Czy mogę nabyć udziały w tym gospodarstwie? W jaki sposób zabezpieczyć na przyszłość nabycie tych udziałów, które właściciele nabyli dwa lata temu, by nie zapłacili podatku dochodowego po dziedziczeniu?