W 1978 r. rodzice przekazali gospodarstwo za emeryturę na rolniczą spółdzielnię produkcyjną. ANR wniosła o zasiedzenie tej ziemi, sąd jednak wniosek oddalił. KOWR wniósł o uzgodnienie treści księgi wieczystej, twierdząc, że Skarb Państwa skutecznie nabył ziemię, pomimo braku aktu notarialnego. Czy to możliwe?
Pytanie Czytelnika: Nabycie ziemi bez aktu notarialnego. Czy to możliwe?
W 1978 r. rodzice przekazali gospodarstwo za emeryturę na rolniczą spółdzielnię produkcyjną. Umowy nie sporządzono w formie aktu notarialnego, a zbycie nie zostało ujawnione w księdze wieczystej. Po śmierci rodziców zażądałem jego wydania. W odpowiedzi ANR wniosła o zasiedzenie tej ziemi, sąd jednak wniosek oddalił. Po jakimś czasie KOWR wniósł o uzgodnienie treści księgi wieczystej, twierdząc, że Skarb Państwa skutecznie nabył ziemię, pomimo braku aktu notarialnego. Czy to możliwe?
Odpowiedź eksperta: Przekazanie gospodarstwa w 1978 r. nastąpiło pod rządami nieobowiązującej już ustawy z 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (DzU z 1977 r., nr 32, poz. 140 z późniejszymi zmianami).
Zgodnie z treścią art. 52, przekazanie gospodarstwa następcy w celu uzyskania świadczenia emerytalnego lub rentowego na rzecz następcy następowało w drodze umowy pisemnej sporządzonej przez naczelnika gminy, natomiast na rzecz państwa w drodze de...