Odpowiedź: Zasiedzenie to jeden ze sposobów nabycia własności rzeczy – zarówno ruchomości, jak i nieruchomości. Dla nabycia własności w ten właśnie sposób konieczne jest spełnienie dwóch warunków, tj. nabywający prawo własności musi być posiadaczem samoistnym rzeczy oraz musi upłynąć wymagany przepisami (nieprzerwany) okres tego posiadania.
Pierwszy z elementów, tj. samoistne posiadanie charakteryzuje się tym, że posiadacz włada rzeczą jak właściciel. Samoistnym posiadaniem nie jest zatem władanie na podstawie umowy, np. dzierżawy, choćby było długotrwałe (posiadanie zależne). Nabycie własności nieruchomości w drodze zasiedzenia możliwe jest po upływie 20 lat, jeśli nabycie posiadania nastąpiło w dobrej wierze lub 30 lat – gdy mamy do czynienia z posiadaniem w złej wierze. Dobra wiara charakteryzuje się tym, że istnieją obiektywne okoliczności, które usprawiedliwiają przekonanie nabywcy, że ważnie i skutecznie nabył własność nieruchomości.
Nie ulega wątpliwości, że w drodze umowy sprzedaży sporządzonej w zwykłej formie pisemnej nie doszło do przeniesienia własności, bowiem umowa sprzedaży nieruchomości dla swej ważności...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Nabycie ziemi na zwykłą umowę
Pytanie: W 1991 r. nabyłem na zwykłą umowę pole, za które płacę podatek rolny. Czy mogę je zasiedzieć?