StoryEditor

Nowości w rozliczeniu PIT za 2023 – jakie zmiany dla przedsiębiorców?

Spora część rolników oprócz działalności rolniczej prowadzi także działy specjalne produkcji rolnej, działalność gospodarczą pozarolniczą lub jest zatrudniona na umowę o pracę. Ministerstwo Finansów ogłosiło właśnie korzystne zmiany w usłudze e-PIT, które powinny zainteresować także rolników.
16.02.2024., 10:38h

Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) już po raz szósty udostępnią usługę Twój e-PIT. Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Jest to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. Do tej pory usługa ta dostępna była jedynie dla osób fizycznych. Od tego roku usługa Twój e-PIT zostanie uruchomiona także do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, również tych z zawieszoną działalnością gospodarczą.

Zobacz także: Zawieszenie renty z KRUS studentowi. Kiedy może nastąpić?

Ministerstwo Finansów podkreśla, że usługa Twój e-PIT cieszy się ogromną popularnością. Działa przez całą dobę i można z niej korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do Internetu. Podatnik nie musi stać w kolejkach i fatygować się do Urzędu osobiście. Usługa e-PIT jest bardzo intuicyjna – nawet osoba niezwiązana wcześniej z rozliczaniem PITów jest w stanie wysłać deklarację samodzielnie. Niewątpliwym atutem skorzystania z usługi e-PIT jest również fakt, że termin na zwrot nadpłaconego podatku wynosi jedynie 45 dni przy złożeniu rozliczenia elektronicznie, a nie do 3 miesięcy jak w przypadku zeznań papierowych.

Jakie zmiany od 2024 roku?

W tym roku po raz pierwszy usługa Twój e-PIT jest adresowana także do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, również tych z zawieszoną działalnością gospodarczą. W usłudze Twój e-PIT obok znanych od lat formularzy PIT-37, PIT-38 oraz oświadczeń PIT-OP oraz PIT-DZ, znajdą się trzy nowości:

  • PIT-36L –formularz służący do rozliczeń za 2023 rok z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym,
  • PIT-28 –skierowany do osób rozliczających przychody z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, oraz dla rozliczenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem,
  • PIT-36 –skierowany do osób rozliczających m.in. przychody z rent i emerytur zagranicznych, z działalności nierejestrowej, a także stosowany do rozliczenia działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Jest to niewątpliwe ułatwienie dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej.

To nie koniec zmian - 1,5% zamiast 1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego

Przez Twój e-PIT można też zadeklarować przekazanie 1,5% swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, która znajduje się w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2023 r. w 2024 r. Do tej pory Podatnicy mogli przekazać jedynie 1% swojego podatku.

W jaki sposób będzie się można zalogować?

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pośrednictwem login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT wciąż można zalogować się także danymi podatkowymi.

Agata Stachowiak

Fot: Canva

Agata Stachowiak
Autor Artykułu:Agata Stachowiak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. grudzień 2024 22:00