Odpowiedź: W związku z tym pytaniem należy zastanowić się nad dwoma zagadnieniami – po pierwsze: kwestią odpowiedzialności właściciela gruntu, na którym jest droga za szkody występujące na gruncie sąsiednim, a po drugie: czy w danym miejscu prawidłowo funkcjonują urządzenia melioracyjne i kto za nie odpowiada?
W pierwszej kolejności należy zauważyć, że zgodnie z treścią art. 144 Kodeksu cywilnego, właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Z powyższego wynika, że właściciel każdego gruntu powinien „zachować umiar” przy korzystaniu ze swej nieruchomości, by nie naruszać własności osób trzecich, tj. powodować u sąsiadów uciążliwości (hałasu, zapachów, dymu itp.).
Właściciele powinni również zabezpieczyć swoje nieruchomości m.in. przed spływem wody, szkodzącym innym gruntom. W tym przypadku właściciel drogi winien zabezpieczyć ją w taki sposób, by umożliwić wodzie deszczowej spływ, ale b...