StoryEditor

Odrolnienie działki budowlanej

Pytanie: Z mojego pola (gleby klasy IV i V) wydzieliłem i sprzedałem działkę budowlaną, do której ustanowiłem dojazd na zasadzie służebności przez resztę działki rolnej. Nabywca wystąpił o pozwolenie na budowę domu na kupionej działce, jednak starostwo uzależnia wydanie pozwolenia na budowę od odrolnienia działki, przez którą przebiega dojazd. Czy starostwo ma rację?
15.07.2016., 13:07h

Odpowiedź: Problematyka „odrolnianiagruntów rolnych i ich wyłączania z produkcji rolnej jest uregulowana w ustawie z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tj. DzU z 2004 r., nr 121, poz. 1266 ze zm.). Co do zasady, odrolnienie następuje na mocy zapisów planu zagospodarowania przestrzennego gminy, w którym określone jest przeznaczenie danego gruntu. Jeżeli w danej gminie nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego, odrolnienie może nastąpić na podstawie decyzji o warunkach zabudowy wydawanej przez wójta (burmistrza lub prezydenta).

Należy jednak odróżnić odrolnienie (zmianę przeznaczenia gruntu z rolnego) od wyłączenia z produkcji rolniczej. O ile odrolnienie jest bezpłatne, wyłączenie z produkcji rolniczej jest odpłatne i wiąże się z wysokimi opłatami.

W omawianym przypadku odrolnienie gruntu jest niepotrzebne. Zgodnie z zapisami ustawy nie wymaga się zmiany przeznaczenia w planie użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI. Tym samym w omawianym przypadku dla uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę na działce sąsiedniej nie jest konieczne odrolnienie działki, na której ustanowiono służebność przejazdu.

Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 03:02