Odpowiedź: Wycięcie drzew z cudzego gruntu i zabranie drewna bez zgody właściciela może stanowić wykroczenie lub przestępstwo z art. 278 § 1 lub 3 kodeksu karnego (kradzież) bądź 290 § 1 kodeksu karnego (kradzież drzewa z lasu), za które sprawca może zostać skazany na karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 5.
Obowiązkiem pokrzywdzonego jest w takim przypadku zawiadomienie organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Niezależnie jednak o konsekwencji karnych, pokrzywdzony może żądać od sprawcy zwrotu zabranego drewna lub jego równowartości.
Ma prawo również domagać się odszkodowania za szkody poniesione w związku z kradzieżą. Zgodnie z treścią art. 4421 § 1 kodeksu cywilnego roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.
Jednak termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę. Jeśli jednak po przeprowadzeniu postępowania karnego sprawca zostanie skazany za kradzież, w myśl art. 4411 § 2 kodeksu cywilnego, okres przedawnienia takiego roszczenia wynosi dziesięć lat, niezależnie od tego, kiedy pokrzywdzony dowiedział się o szkodzie i zobowiązanym do jej naprawienia.