Odpowiedź: Prawo pozwala na dochodzenie rekompensaty za doznany uszczerbek na zdrowiu. Rekompensaty tej można dochodzić zarówno w postępowaniu karnym jak i cywilnym. Należy pamiętać, że pobicie jest przestępstwem ściganym z urzędu, za które grozi kara pozbawienia wolności nawet do 3 lat, a gdy skutkiem pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu – nawet do 8 lat.
Jeśli w wyniku popełnienia tego przestępstwa pokrzywdzony doznał uszczerbku na zdrowiu, może domagać się od sprawców zasądzenia nawiązki na określony cel społeczny, albo nawiązki dla siebie za doznany uszczerbek na zdrowiu. Nawiązki takiej pokrzywdzony może domagać się na drodze postępowania karnego prowadzonego w sprawie pobicia przeciwko jego sprawcom.
Niezależnie od postępowania karnego, pokrzywdzony ma prawo wystąpić do sądu cywilnego o odszkodowanie za doznaną szkodę majątkową, zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz rentę. Należy jednak pamiętać, że w postępowaniu cywilnym na pokrzywdzonym spoczywa obowiązek wykazania, kto ponosi odpowiedzialność za szkodę i w jakiej wysokości. Należy także pamiętać o okresach przedawnienia roszczenia.
Natomiast w sprawie karnej to sąd ustala stan faktyczny, a więc również wysokość i rodzaj poniesionej szkody. Ponadto, w myśl art. 46 § Kodeksu karnego, do nawiązki dochodzonej w toku procesu karnego nie mają zastosowania przepisy o przedawnieniu roszczeń.