Odpowiedź: Szkody spowodowane niewłaściwym wybudowaniem wodociągu powinny zostać naprawione przez tego, kto je wyrządził. Jeżeli między wykonawcą a właścicielem terenu nie została zawarta żadna umowa, roszczenie o naprawienie szkody wynika z art. 415 kodeksu cywilnego. Fakt, że budowa wodociągu realizowana była na rzecz gminy nie oznacza automatycznie, że ta jest zobowiązana do naprawienia szkody powstałej w związku z budową.
Prawdopodobnie w umowie zawartej pomiędzy gminą i wykonawcą określono, że za szkody związane z budową ponosi odpowiedzialność wykonawca.
Poszkodowany winien zatem zwrócić się do gminy o wyjaśnienie, do kogo należy kierować roszczenia o naprawienie szkody. W przypadku, gdy gmina nie udzieli odpowiedzi, roszczenie należy kierować właśnie pod adresem gminy. Aby uwolnić się od odpowiedzialności, gmina winna podnieść przed sądem i wykazać, że nie jest adresatem roszczeń.
Niepodniesienie tej okoliczności może skutkować zasądzeniem należności właśnie od niej. Zanim jednak roszczenie skierowane zostanie do sądu, warto wynająć rzeczoznawcę, który sporządzi opinię wyjaśniającą przyczyny zalewania pola oraz ewentualną wysokość poniesionej szkody. Może okazać się, że każda z tych okoliczności będzie wymagała powołania innego biegłego – z dziedziny melioracji i produkcji rolnej. Po uzyskaniu opinii jednoznacznie wskazujących na winę wykonawcy oraz wysokość szkody można kierować pozew do sądu. W postępowaniu nie wystarczy jednak powołać się wyłącznie na prywatne opinie uzyskane przed procesem. Należy jeszcze zawnioskować o biegłych sądowych, by ci potwierdzili twierdzenia pokrzywdzonego.