Odpowiedź: W świetle przepisów ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2017 r., poz. 2336 ze zm), jednorazowe odszkodowanie przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, domownikowi), który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub choroby zawodowej. O zaistnieniu wypadku przy pracy rolniczej poszkodowany, rolnik, domownik lub inna osoba są zobowiązani zawiadomić KRUS bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia jego zaistnienia. Wobec powyższego brat pana winien zgłosić niezwłocznie zaistniałe zdarzenie w KRUS (może to także zrobić pan jako jego brat) oraz złożyć wniosek o jednorazowe odszkodowanie.
Złożony wniosek pozwoli jednostce organizacyjnej Kasy na wszczęcie postępowania powypadkowego, mającego na celu ustalenie faktycznych okoliczności i przyczyn zaistniałego wypadku. Osoba upoważniona przez Prezesa Kasy ma prawo dokonać oględzin miejsca i przedmiotów związanych z wypadkiem oraz przeprowadzić dowody z zeznań świadków. Po sporządzeniu protokołu powypadkowego (do którego brat będzie mógł wnieść uwagi i zastrzeżenia), jeśl...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Odszkodowanie za wypadek przy pracy
Pytanie: Mój brat jest ubezpieczony z tytułu pracy w gospodarstwie rolnym naszego ojca jako domownik. We wrześniu br. brat podczas zadawania karmy trzodzie chlewnej przewrócił się i doznał urazu nogi. Dostał co prawda zwolnienie lekarskie na 30 dni, ale myślał, że uraz jest niegroźny. Teraz z nogą jest coraz gorzej. Po przeszło miesiącu od daty wypadku brat chce ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie. Co ma zrobić?