Odpowiedź: Zagadnienia dotyczące uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego oraz roszczeń z tym związanych uregulowane są przede wszystkim w ustawie z 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU z 2012 r., poz. 647 z późn. zm.). Przepisy te dają właścicielom nieruchomości objętych planem prawo udziału w ustalaniu jego treści. Właściciele mogą zatem składać zarzuty do projektu planu, zgłaszać uwagi i wnioski.
Od stopnia ich aktywności w dużej mierze zależy późniejszy kształt planu oraz przeznaczenie ich terenów. Warto zatem co jakiś czas sprawdzać w urzędzie gminy lub na jego stronach internetowych w BIP, czy dla interesującego nas obszaru planowane są zmiany lub uchwalenie nowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Zmiana zapisów planu zagospodarowania przestrzennego może wpływać na zmianę wartości nieruchomości. Dotyczy to zarówno wzrostu wartości, jak i jej spadku. Tego drugiego przypadku dotyczą zapisy art. 36 i 37 wyżej wymienionej ustawy. W myśl przepisów, jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą, korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychcza...