Teoretycznie rzecz biorąc, jeśli celem darowizny było zapewnienie bratu źródła utrzymania w postaci gospodarstwa czytelnik mógłby odwołać darowiznę, powołując się na jego tzw. rażącą niewdzięczność. Zgodnie z treścią art. 898 § 1 kodeksu cywilnego, darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Rażąca niewdzięczność była wielokrotnie przedmiotem oceny i wykładni Sądu Najwyższego oraz poglądów doktryny. Samą rażącą niewdzięczność należy niewątpliwie oceniać pod kątem danej, indywidualnej sprawy. Niemniej jednak, w omawianej sprawie postępowanie obdarowanego brata uznać można za rażącą niewdzięczność. Należy zwrócić uwagę przy tym na art. 899 § 3 kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią, darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.
Jeżeli więc brat porzucił gospodarstwo ponad rok temu i darczyńca dowiedział się o tym fakcie również ponad rok temu, skuteczne odwołanie darowizny będzie bardzo trudne lub niemożliwe.
adw. M...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Odwołanie darowizny
Darowałem bratu 6 ha z moich gruntów. Po darowiźnie brat jednak wyjechał zagranicę i nie zamierza już wrócić. Czy mogę ten grunt odzyskać?