StoryEditor

Opłata adiacencka za infrastrukturę

Pytanie: Czy opłatę adiacencką gmina może naliczyć również wtedy, gdy do gospodarstwa doprowadzono kanalizację?
05.12.2013., 10:12h

Odpowiedź: Opłata adiacencka jest formą uczestnictwa właścicieli nieruchomości w kosztach budowy infrastruktury, w tym dróg czy kanalizacji. Opłata ta może zostać naliczona także w sytuacji, gdy wartość nieruchomości wzrośnie w wyniku podziału lub scalenia. Przepisy dotyczące opłat adiacenckich zawarte są w przepisach Ustawy z 21 sierpnia 1997 r. (DzU z 2004 r., Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.). Zgodnie z treścią art. 145, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może w drodze decyzji ustalić opłatę adiacencką każdorazowo po stworzeniu warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo po stworzeniu warunków do korzystania z wybudowanej drogi.

Wydanie decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej może nastąpić w terminie do 3 lat od dnia stworzenia warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo od dnia stworzenia warunków do korzystania z wybudowanej drogi, jeżeli w dniu stworzenia tych warunków obowiązywała uchwała rady gminy, w której ustalana jest wysokość stawki procentowej tej opłaty.

Do ustalenia opłaty przyjmuje się stawkę procentową określoną w uchwale rady gminy obowiązującą w dniu, w którym stworzono warunki do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo w dniu stworzenia warunków do korzystania z wybudowanej drogi.

Osoba, której naliczono opłatę, jest zobowiązana ją uiścić w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja o jej ustaleniu stałą się ostateczna. Opłata adiacencka na wniosek właściciela nieruchomości może być rozłożona na raty roczne płatne w okresie do 10 lat. Warunki rozłożenia na raty określa się w decyzji o ustaleniu opłaty. Należność gminy z tego tytułu podlega zabezpieczeniu, w tym przez ustanowienie hipoteki. Decyzja o ustaleniu opłaty adiacenckiej stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej. Raty te podlegają oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.

Z powyższych przepisów wynika, iż wybudowanie i umożliwienie przyłączenia danej nieruchomości do kanalizacji czy też wybudowanie lub remont drogi mogą być podstawą naliczenia opłaty adiacenckiej. Należy się liczyć z tym, że gminy coraz powszechniej będą stosowały opłaty adiacenckie w celu uzyskania dodatkowego finansowania planowanych inwestycji

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 13:00