Odpowiedź: Parkowanie na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych uniemożliwia lub znacznie utrudnia takim osobom korzystanie z parkingów. Może również być wykroczeniem, za które grozi kara mandatu w wysokości 500 zł. Podobnie jak w przypadku popełnienia każdego wykroczenia drogowego, kierowca może mandat przyjąć i uiścić należność w terminie i w sposób wskazany na mandacie. Ma również prawo nie zgodzić się z karą i odmówić przyjęcia mandatu. W takiej sytuacji sprawa zostanie skierowana do sądu grodzkiego.
Zgodnie z treści rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych, miejsce postojowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych winno być oznaczone przede wszystkim znakiem poziomym (namalowanym na nawierzchni), przedstawiającym symbol osoby niepełnosprawnej. Może być dodatkowo oznaczone znakiem poziomym, zwanym potocznie kopertą. Sposób wyrysowania znaku poziomego określa wskazane wyżej rozporządzenie, zatem nie może być wykonane dowolnie. Dodatkowo, miejsce takie może być oznaczone znakiem pionowym D-18 lub D-18a oraz tabliczką, na której namalowany jest symbol osoby niepełnosprawnej, jednak miejsce bez znaku pionowego jest prawidłowe.
W omawianym przypadku odmowa przyjęcia mandatu była słuszna, bowiem miejsce oznaczono jedynie znakiem poziomym. W tej sytuacji straż gminna powinna odmówić interwencji i nie karać kierowcy.
adw. Mikołaj Pomin