StoryEditor

Powierzchnia faktyczna i prawna gruntów kupowanych z ANR

Pytanie: Kilka lat temu kupiłem ziemię od ANR, ale po pewnym czasie okazało się, że brakuje prawie około 10% powierzchni w stosunku do tego, co wynikało z dokumentów. Czy mogę starać się o rekompensatę od Agencji?
19.10.2020., 12:10h
Odpowiedź: Sprawdzenie nieruchomości, również w przypadku zakupu od ANR (obecnie KOWR) powinno być oczywistością. Bez tego zakup może okazać się ryzykowny, bowiem może się okazać, że dokumenty geodezyjne są nieprecyzyjne i nie odzwierciedlają rzeczywistości. Ponadto, często zdarza się, że korzystający z nieruchomości sąsiadujących świadomie lub przypadkowo naruszają granice i wchodzą z uprawami na sprzedawany grunt. Straty z tego tytułu mogą sięgać nawet kilku hektarów. Umowy sprzedaży nieruchomości zawierane z KOWR (wcześniej ANR) opierają się na wzorze ustalonym przez tę instytucję. Odstępstwa od wzoru są w zasadzie niemożliwe.

Jednym z elementów umowy jest oświadczenie nabywcy, że zapoznał się ze stanem faktycznym i prawnym nieruchomości, przebiegiem jej granic w terenie i na mapach oraz, że nie będzie zgłaszał w związku z tym żadnych roszczeń. Podobne zastrzeżenia zawierane są zresztą również w umowach w obrocie prywatnym. Nabywca oświadcza zatem, że wie, gdzie znajdują się granice działki. Taka deklaracja co do zasady zamyka drogę do zgłaszania ewentualnych roszczeń, gdy w przyszłości okaże się, że powierzchnia dzia...
Pozostało 44% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. styczeń 2025 16:27