StoryEditor

Pożyczka pieniędzy w rodzinie – czy można wycofać się z umowy?

Pożyczka pieniędzy wiąże się z wieloma obawami. Nasz Czytelnik chciał wspomóc wnuka finansowo, jednak po czasie stwierdził, że chce zerwać umowę z powodu utraty zaufania. Jak prawo reguluje takie kwestie?

Mikołaj Pomin
14.04.2025., 11:30h

Pytanie Czytelnika: Ustaliliśmy z wnukiem, że pożyczę mu pieniądze i spiszemy umowę. Jeszcze nie wypłaciłem mu tych pieniędzy, bo straciłem do niego zaufanie i chciałbym się z umowy wycofać. Wnuk nalega na wypłatę pieniędzy i mówi, że muszę to zrobić, bo zawarliśmy umowę. Czy możliwe jest wycofanie się z umowy pożyczki przez jej wypłaceniem?

Odpowiedź Eksperta

Umowa pożyczki polega na tym, że jedna ze stron (pożyczkodawca) zobowiązuje się przenieść na drugą (pożyczkobiorca) własność określone ilości pieniędzy bądź rzeczy, oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Dopuszcza się możliwość zawarcia umowy pożyczki w formie ustnej, jeżeli jednak jej wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga się zachowania formy pisemnej. Co prawda, nie jest to obowiązek skutkujący nieważnością umowy, ale w razie problemów ze spłatą udowodnienie zawarcia pożyczki może być trudne.

Przeczytaj także: Własna działalność i spółka, a Premia dla młodego rolnika – czy to się łączy?

Artykuł 721 Kode...

Pozostało 47% tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się, by czytać dalej.
Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Mikołaj PominMikołaj Pomin
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2025 21:01