Odpowiedź: Chory, jak każda inna osoba, może sporządzić testament w formie zwykłej pisemnej (pisany osobiście, opatrzony datą i własnoręcznym podpisem) lub w formie aktu notarialnego.
Pierwszy z nich mogą spisać osoby, które mimo choroby są w stanie sporządzić dokument własnoręcznie i są w pełni świadome podejmowanej decyzji. W przypadku aktu notarialnego konieczne jest, by autor testamentu był świadomy swej decyzji, natomiast w przypadku kłopotów z pisaniem czy nawet podpisaniem, wystarczy, by mógł złożyć odcisk palca pod oświadczeniem woli.
Spadkodawca może również sporządzić testament w ten sposób, że w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec jednego z następujących urzędników: wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego. Takie oświadczenie jest spisywane w formie protokołu z podaniem daty jego sporządzenia i odczytywane spadkodawcy w obecności świadków. Protokół powinien być podpisany przez spadkodawcę, urzędnika i świadków. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać protokołu, należy to zaznaczyć w...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Prawo: Chory sporządza testament
Pytanie: W jaki sposób osoba chora może sporządzić testament?