Odpowiedź: Każdy ma prawo rozporządzania swym majątkiem na wypadek śmierci według swego uznania. Prawo to ograniczone jest jedynie zdolnością do czynności prawnych (osoby niepełnoletnie oraz ubezwłasnowolnione nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych). Z zadanego pytania nie wynika, by spadkodawca był ograniczony w możliwości sporządzenia ważnego testamentu, zatem uznać należy, że miał prawo zapisać cały majątek jednemu z dzieci.
Teoretycznie jednak możliwe jest, że w chwili sporządzenia testamentu nie miał pełnej zdolności do zrozumienia znaczenia podejmowanej czynności, np. z powodu choroby, jednak to mogłaby wykazać Czytelniczka wyłącznie przed sądem, kwestionując ważność testamentu.
Przyjmując jednak, że testament jest ważny, osoba w nim wskazana stała się jedynym spadkobiercą, zatem nabyła ogół praw i obowiązków spadkodawcy. Nie oznacza to jednak, że Czytelniczka nie ma żadnych praw do spadku po ojcu. Zgodnie z treścią przepisu art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego, zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Prawo do zachowku. Czy można pominąć jedno z dzieci rozdzielając spadek?
Pytanie: Ojciec przed śmiercią zapisał mojej siostrze w testamencie cały majątek. Czy mnie, jako drugiej córce nie należy się spadek? Nadmieniam, że jestem osobą niepełnosprawną.