Odpowiedź: Umowa przedwstępna jest formą zabezpieczenia przyszłej transakcji. Jej definicję zawiera art. 389 § 1 Kodeksu cywilnego – jest to umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy. Taka umowa powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej, którymi w przypadku umowy sprzedaży są przedmiot umowy oraz cena. Od woli stron zależy, co w danej umowie przedwstępnej się znajdzie; ważne, by zapisy były zgodne z prawem, nadające się do egzekucji i nie pozwalające na jej dowolną interpretację.
Zdarza się, że znaczenie i konsekwencje umowy przedwstępnej są bagatelizowane; nieraz bywało, że jedna ze stron w ostatniej chwili odmawiała wywiązania się ze zobowiązania, żądając wyższej lub niższej ceny, zmiany warunków umowy czy rezygnując z niej. Prawidłowo sporządzona i zawarta w odpowiedniej formie umowa przedwstępna nie pozwala na bezzasadne niewywiązanie się z jej postanowień. Przykładowo, umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości zawarta w formie aktu notarialnego ma ten skutek, że w razie nieprzystąpienia przez jedną ze stron do zawarcia umowy przyrzeczonej w ustalonym lub wyzna...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Prawo: Umowa przedwstępna sprzedaży ziemi
Pytanie: Moje pole leży na terenie przeznaczonym w planie zagospodarowania, m.in. pod usługi. Firma zaproponowała mi podpisanie umowy przedwstępnej, w której wpisała szereg warunków umowy sprzedaży. Czy taka umowa jest dla bezpieczna?