Odpowiedź: Obciążenie służebnością może być realnym problemem dla właściciela obciążonej nieruchomości; służebność może mieć wpływ na wartość nieruchomości, sposób jej zagospodarowania czy nawet możliwość sprzedaży. Wykreślenie służebności możliwe jest w kilku przypadkach; przede wszystkim w drodze porozumienia pomiędzy właścicielami gruntów. Po drugie, właściciel nieruchomości obciążonej może wystąpić do sądu w celu ustalenia, że służebność nie jest konieczna dla prawidłowego korzystania z nieruchomości uprawnionej (tej, na rzecz której ustanowiono służebność).
Wreszcie, co ważne w opisywanym przypadku, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać ustalenia, że służebność wygasła wskutek niewykonywania przez co najmniej 10 lat (art. 293 § 1 Kodeksu cywilnego).
W celu ustalenia wygaśnięcia służebności, właściciel nieruchomości obciążonej winien wystąpić do sądu z pozwem o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym (art. 10 ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece – t.j. DzU z 2018 r., poz. 1916). Wyrok sądu uzgadniający tę treść stanowi podstawę d...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Prawo: Wykreślenie służebności - jak można tego dokonać?
Pytanie: Moja nieruchomość jest obciążona służebnością na rzecz działki sąsiedniej, polegającą na dojeździe przez moją działkę. Moja posesja jest ogrodzona i od ponad 15 lat nikt z tej służebności nie korzysta. Czy można w jakiś sposób wykreślić tę służebność?