Odpowiedź: Prawo pierwokupu polega na możliwości nabycia w drodze sprzedaży jakiejś rzeczy przed innymi osobami. Najczęściej prawo to dotyczy nieruchomości, przy czym nic nie stoi na przeszkodzie stosowaniu go w stosunku do rzeczy ruchomych i praw. Prawo pierwokupu może przysługiwać na mocy ustawy lub czynności prawnej (np. umowy).
Co do zasady dotyczy ono przeniesienia własności (zbycia w drodze sprzedaży), ale z czynności prawnej może wynikać, że określonej osobie lub osobom przyznane zostanie prawo pierwszeństwa przy zawieraniu innej umowy, przykładowo umowy najmu, dzierżawy czy użyczenia. Prawo takie nie będzie prawem pierwokupu, ale będzie spełniało podobną rolę.
Podkreślić należy, że prawo to będzie rezultatem zgody wszystkich stron czynności prawnej i będzie rodziło wyłącznie takie skutki, jakie strony przewidzą w treści czynności prawnej.
adw. Mikołaj Pomin
Masz pytanie do prawnika, jesteś naszym prenumeratorem? Może zadać je w poniższym formularzu. Nasz prawnik udzieli odpowiedzi tak szybko jak to możliwe:
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Prawo: Zasada pierwokupu a dzierżawa
Pytanie: Czy podobna zasada pierwokupu, jaka istnieje przy sprzedaży, obowiązuje również przy dzierżawie?