Odpowiedź: Ustna umowa dzierżawy wiąże strony, podobnie jak umowa zawarta w formie pisemnej. Problem polega tylko na wykazaniu, że umowa została zawarta i jaka jest jej treść. To na dzierżawcy spoczywa obowiązek udowodnienia nowemu właścicielowi, że taka umowa została zawarta. Winien zatem przedstawić dowody zapłaty czynszu dzierżawnego, dokonanych nakładów na grunt, świadków na to, że użytkuje nieruchomość itp. Wszystkie dowody warto gromadzić jak najszybciej, nie czekając na ewentualną sprawę sądowa.
Niewątpliwie umowa ustna nie daje takiej pewności i uprawnień, jakie daje umowa pisemna, dodatkowo opatrzona datą pewną. Ustna umowa nie daje zatem dzierżawcy prawa pierwokupu nieruchomości, nie pozwala na jej ujawnienie w ewidencji gruntów i nie chroni przed rozwiązaniem za wypowiedzeniem.
Zgodnie z obowiązującym przepisami wydzierżawiający może wypowiedzieć dzierżawę gruntu rolnego na jeden rok naprzód na koniec roku dzierżawnego, inną zaś dzierżawę na sześć miesięcy naprzód przed upływem roku dzierżawnego. Umowę zawartą na czas określony, o ile strony nie przewidziały możliwości jej rozwiązania, w ogóle nie można rozwiązać....