StoryEditor

Problemy z ustną dzierżawą

Pytanie: Na podstawie ustnej umowy dzierżawy użytkuję działkę rolną. Chce ją kupić sąsiad i już wkrótce ma nastąpić podpisanie umowy sprzedaży, bowiem sąsiad nie chce uznać tej dzierżawy. Ponieśliśmy już nakłady na zasiewy. Jak temu zaradzić?
19.02.2017., 20:02h

Odpowiedź: Ustna umowa dzierżawy wiąże strony, podobnie jak umowa zawarta w formie pisemnej. Problem polega tylko na wykazaniu, że umowa została zawarta i jaka jest jej treść. To na dzierżawcy spoczywa obowiązek udowodnienia nowemu właścicielowi, że taka umowa została zawarta. Winien zatem przedstawić dowody zapłaty czynszu dzierżawnego, dokonanych nakładów na grunt, świadków na to, że użytkuje nieruchomość itp. Wszystkie dowody warto gromadzić jak najszybciej, nie czekając na ewentualną sprawę sądowa.

Niewątpliwie umowa ustna nie daje takiej pewności i uprawnień, jakie daje umowa pisemna, dodatkowo opatrzona datą pewną. Ustna umowa nie daje zatem dzierżawcy prawa pierwokupu nieruchomości, nie pozwala na jej ujawnienie w ewidencji gruntów i nie chroni przed rozwiązaniem za wypowiedzeniem.

Zgodnie z obowiązującym przepisami wydzierżawiający może wypowiedzieć dzierżawę gruntu rolnego na jeden rok naprzód na koniec roku dzierżawnego, inną zaś dzierżawę na sześć miesięcy naprzód przed upływem roku dzierżawnego. Umowę zawartą na czas określony, o ile strony nie przewidziały możliwości jej rozwiązania, w ogóle nie można rozwiązać....

Pozostało 56% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 19:48