Odpowiedź: Linie energetyczne na polach były wielokrotnie tematem publikacji na naszych łamach. Gwoli przypomnienia wspomnieć należy, że od 2008 r. w polskim systemie prawnym funkcjonuje służebność przesyłu.
Od tego też czasu sądy skłaniają się do poglądu, że przez nieprzerwane posiadanie linii energetycznych, linii kablowych, gazowych czy wodociągowych przedsiębiorstwa przesyłowe nabywają przez zasiedzenie prawo odpowiadające tej służebności. Gdy już do zasiedzenia dojdzie, właścicielowi gruntu, przez który ona przebiega nie będą przysługiwały żadne rekompensaty.
Wyjątkiem w tym przypadku może być ewentualna znacząca modernizacja lub przebudowa urządzeń. W takiej sytuacji właściciel będzie mógł żądać odszkodowania za szkody w uprawach, rekompensaty za zajęcie części gruntu podczas prac itp. Zakres świadczeń zależy jednak od wielu okoliczności, jak zakres prac na polu, czas potrzebny na ich wykonanie, czy wreszcie zdolności negocjacyjne samego właściciela gruntu.
Niezależnie od sytuacji właściciel nie ma obowiązku zgadzania się na prowadzenie jakichkolwiek prac na swoim gruncie bez uprzedniego porozumienia, chyba że na ic...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Przebudowa linii energetycznej na gruncie rolnika
Pytanie: Na moim gruncie przebiega linia energetyczna. Teraz zakład chce ją przebudować. Czy mogę z nimi negocjować warunki tej przebudowy?