Odpowiedź: Jedna z podstawowych zasad w systemie prawnym mówi, że właściciel ziemi jest również właścicielem budynków na niej posadowionych. Przenosząc własność ziemi dotychczasowy właściciel przenosi również własność budynków. Tak zapewne było w omawianym przypadku: rodzice przenieśli na rzecz swych dzieci również prawo własności budynków należących do nieruchomości. Nie ulega zatem wątpliwości, że budynki w gospodarstwie należą do jego właścicieli, tj. dzieci Czytelniczki.
Nie oznacza to jednak, że poprzedni właściciele nie mogą korzystać z gospodarstwa − umowy przekazania gospodarstwa rolnego często zawierają zapisy przyznające im prawo do dożywotniego zamieszkiwania w gospodarstwie.
Inaczej wygląda sytuacja dotycząca ciągnika. Jeżeli umowa, na podstawie której przeniesiono własność gospodarstwa nie wymienia również jego jako przekazanego składnika majątku, pozostał on własnością dotychczasowych właścicieli (Czytelniczki i jej męża). Ciągnik jest rzeczą ruchomą, mającą indywidualne oznaczenia i podlegającą rejestracji. Na podstawie aktu notarialnego przeniesienia własności nieruchomości gospodarstwa rolnego jego nabywca nie będ...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Przekazanie budynków i ciągnika
Pytanie: Wraz z mężem przepisaliśmy nasze gospodarstwo na dzieci. W akcie notarialnym nie wspomniano jednak o zabudowaniach i ciągniku. Do kogo one należą – do nas czy do naszych dzieci?