Odpowiedź: Co do zasady na obdarowanego nie przechodzą „automatycznie” zobowiązania kredytowe darczyńcy, o ile nie są zabezpieczone hipotecznie. Z chwilą przekazania gospodarstwa banki nie zwrócą się bezpośrednio do obdarowanego, by ten spłacał kredyty, bowiem nie mają ku temu żadnych podstaw. Co innego, gdy kredyt zabezpieczony jest hipoteką.
W takiej sytuacji bank może egzekwować należność z zabezpieczonej nieruchomości. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że zaprzestanie regulowania zobowiązań przez dłużnika (nie tylko w przypadku, gdy przedmiotem długu jest kredyt) może narazić obdarowanego na stratę. Jeżeli po dokonaniu darowizny dłużnik przestanie spłacać długi i nie pozostanie mu majątek wystarczający na zaspokojenie wierzycieli, mogą oni wystąpić do sądu z żądaniem uznania darowizny za bezskuteczną. W efekcie wierzyciel będzie mógł egzekwować należność z przedmiotu darowizny, mimo że stanowi on własność osoby trzeciej. Na czym taka procedura polega?
Zgodnie z treścią art. 527 kodeksu cywilnego, gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść mająt...