Zgodnie z treścią art. 292 Kodeksu cywilnego, dopuszczalne jest nabycie przez zasiedzenie służebności gruntowej, ale tylko takiej, która polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Przyjmuje się, że możliwe jest nabycie przez zasiedzenie służebności, która:
a) polega na posiadaniu służebności gruntowej;
b) obejmuje trwałe i widoczne urządzenie na cudzej nieruchomości;
c) nie opiera się na uprzednio ustanowionej służebności gruntowej;
d) nieprzerwanie trwa 20 lat (w przypadku nabycia posiadania w dobrej wierze) albo 30 lat (w przypadku nabycia posiadania w złej wierze).
Z pytania Czytelnika nie można wywnioskować, czy droga, z której korzystano jest jedynie drogą polną, czy też w jakikolwiek trwale zagospodarowaną. W pierwszym przypadku do zasiedzenia służebności nie dojdzie. Nie oznacza to jednak, że Czytelnik jest na przegranej pozycji. Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej – drogi koniecznej (art. 145 § 1 Kodeksu cywil...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Przeprowadzenie drogi koniecznej
Pytanie: Od ponad 40 lat nasze gospodarstwo korzysta z drogi, która biegnie przez pole sąsiada. Ostatnio sąsiad zażądał, byśmy przestali z niej korzystać i postawił szlaban. Niestety, nie mamy innego dostępu do drogi publicznej. Czy możemy starać się o zasiedzenie służebności?