Odpowiedź: Przepisy regulujące zasady tworzenia i wykorzystywania funduszy sołeckich zawarte są w ustawie z 20 lutego 2009 r. o funduszu sołeckim (DzU z 2009 r., Nr 52, poz. 420). O utworzeniu funduszu decyduje rada gminy. Środki w ramach funduszu mogą być przeznaczone na realizację przedsięwzięć, które są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy (art. 1. ust. 3 ustawy).
Przykładowo mogą to być wydatki na remont szkoły, świetlicy, plac zabaw, itp. Środki te mogą być również przeznaczana na działania zmierzające do usunięcia skutków klęski żywiołowej. Warunkiem przyznania w danym roku budżetowym środków z funduszu jest złożenie do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) przez sołectwo wniosku. Wniosek danego sołectwa uchwala zebranie wiejskie z inicjatywy sołtysa, rady sołeckiej lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa. Podane zawierać powinno wskazanie przedsięwzięć wraz z oszacowaniem ich kosztów i uzasadnieniem. W terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy, którego dotyczy wniosek, sołtys przekazuje wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) przygotowany wni...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Przeznaczenie funduszu sołeckiego
Pytanie: Moja wioska jest niedoinwestowana. Słyszałam, że sołectwa mogą tworzyć tzw. fundusze sołeckie. Jakie jest przeznaczenie takiego funduszu?