Odpowiedź: W tej sytuacji bezpiecznym rozwiązaniem byłoby odrzucenie spadku. Ewentualnie można rozważać przyjęcie go z dobrodziejstwem inwentarza.
Zgodnie z art. 11 ust. 3 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, zakładowi ubezpieczeń przysługuje prawo dochodzenia od ubezpieczonego zwrotu wypłaconego odszkodowania, jeśli szkoda została wyrządzona w stanie po użyciu alkoholu lub innych środków odurzających. W konsekwencji ewentualne roszczenia regresowe zakładu ubezpieczeń z tytułu zwrotu wypłaconych poszkodowanym w wypadku odszkodowań lub rent obciążają spadek po zmarłym mężu Czytelniczki.
Nadto co do zasady, z chwilą śmierci długi te przechodzą na spadkobierców (art. 922 § 1 kodeksu cywilnego). Jednak zgodnie z art. 1012 k.c., spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), lub przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), albo spadek odrzucić. Przyjęcie proste polega na tym, że spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe całym swoim ...