StoryEditor

Przyjąć czy odrzucić spadek?

Pytanie: Dwa miesiące temu w wypadku drogowym zginął mój mąż, który prowadził samochód w stanie nietrzeźwym. Na skutek wypadku zniszczeniu uległ jeszcze jeden samochód, w którym dodatkowo zostały ranne trzy osoby. Mój mąż miał polisę OC. Dodatkowo był współwłaścicielem kilkunastohektarowego gospodarstwa rolnego w udziale ½. Czy ubezpieczalnia będzie domagała się ode mnie i od dwojga nieletnich naszych dzieci odszkodowania, ewentualnie renty (tzw. regresu) dla poszkodowanych w wypadku po ewentualnym przeprowadzeniu przeze mnie postępowania spadkowego po mężu? Przyjąć czy odrzucić spadek?
19.03.2014., 09:03h

 

Odpowiedź: W tej sytuacji bezpiecznym rozwiązaniem byłoby odrzucenie spadku. Ewentualnie można rozważać przyjęcie go z dobrodziejstwem inwentarza.

Zgodnie z art. 11 ust. 3 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, zakładowi ubezpieczeń przysługuje prawo dochodzenia od ubezpieczonego zwrotu wypłaconego odszkodowania, jeśli szkoda została wyrządzona w stanie po użyciu alkoholu lub innych środków odurzających. W konsekwencji ewentualne roszczenia regresowe zakładu ubezpieczeń z tytułu zwrotu wypłaconych poszkodowanym w wypadku odszkodowań lub rent obciążają spadek po zmarłym mężu Czytelniczki.

Nadto co do zasady, z chwilą śmierci długi te przechodzą na spadkobierców (art. 922 § 1 kodeksu cywilnego). Jednak zgodnie z art. 1012 k.c., spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), lub przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), albo spadek odrzucić. Przyjęcie proste polega na tym, że spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe całym swoim ...

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. grudzień 2024 01:03