Zgodnie z treścią art. 553 kodeksu cywilnego, za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.
W świetle tego przepisu akt notarialny umowy darowizny czy sprzedaży wskazujący na zbycie całego gospodarstwa wraz z urządzeniami i inwentarzem przenosi własność również maszyn. Nie jest przy tym konieczne wyszczególnianie wszystkich składników gospodarstwa osobno.
Należy się jednak liczyć z problemami z rejestracją maszyn podlegających obowiązkowi rejestracyjnemu. Wynika to z faktu, że przy „przerejestrowaniu” należy złożyć w wydziale komunikacji oryginał umowy zbycia (sprzedaży, darowizny), która będzie precyzowała przedmiot umowy w taki sposób, że nie będzie wątpliwości co do jego tożsamości. Innymi słowy, umowa winna zawierać te dane, które zawarte są w dowodzie rejestracyjnym (numer rejestracyjny, numer VIN).
Istnieją zatem dwa rozwiązania. Po pierwsze, u notariusza warto w umowie opisać te maszyny, które podlegają o...