StoryEditor

RHD - przekroczony limit sprzedaży i rejestracja na kasie fiskalnej

Nasz Czytelnik prowadzi gospodarstwo rolne z trzodą chlewną. W lutym 2023 roku zgłosił rozpoczęcie RHD. W listopadzie jednak przekroczył limit sprzedaży. Czy musi w takim wypadku rozpocząć ewidencjonowanie tej sprzedaży na kasie fiskalnej?
V Janusz C. (woj. małopolskie)
02.01.2024., 08:00h

Przekroczony limit w sprzedaży RHD

Pytanie Czytelnika:Prowadzę gospodarstwo rolne z trzodą i jestem podatnikiem czynnym. Sprzedaję prosięta innym rolnikom i mam kasę fiskalną. W lutym 2023 r. zgłosiłem do weterynarii rozpoczęcie rolniczego handlu detalicznego w zakresie produkcji przetworów mięsnych (kiełbasa) oraz mięsa wieprzowego. W listopadzie przekroczyłem limit 40 tys. zł tej sprzedaży. Co mam teraz zrobić? Czy muszę rozpocząć ewidencjonowanie tej sprzedaży na kasie fiskalnej, którą już mam od kilku lat?

Zobacz także: Opłacalność RHD: hodowla bydła mięsnego i sprzedaż wołowiny w gospodarstwie Jacka Klimzy

Mamy tutaj dwa problemy – podatek dochodowy oraz VAT w RHD. Po przekroczeniu kwoty zwolnienia z podatku dochodowego (40 tys. zł) w RHD rolnik może zaprzestać sprzedaży do nowego roku lub zgłosić do US rozpoczęcie opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego 2%. Należy przy tym pamiętać o rocznym limicie ilościowym (tutaj 1450 kg kiełbasy oraz 2300 kg mięsa) dla RHD.

Pozostało 58% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
V Janusz C. (woj. małopolskie)V Janusz C. (woj. małopolskie)
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. styczeń 2025 13:57