StoryEditor

RHD - przekroczony limit sprzedaży i rejestracja na kasie fiskalnej

Nasz Czytelnik prowadzi gospodarstwo rolne z trzodą chlewną. W lutym 2023 roku zgłosił rozpoczęcie RHD. W listopadzie jednak przekroczył limit sprzedaży. Czy musi w takim wypadku rozpocząć ewidencjonowanie tej sprzedaży na kasie fiskalnej?
V Janusz C. (woj. małopolskie)
02.01.2024., 08:00h

Przekroczony limit w sprzedaży RHD

Pytanie Czytelnika:Prowadzę gospodarstwo rolne z trzodą i jestem podatnikiem czynnym. Sprzedaję prosięta innym rolnikom i mam kasę fiskalną. W lutym 2023 r. zgłosiłem do weterynarii rozpoczęcie rolniczego handlu detalicznego w zakresie produkcji przetworów mięsnych (kiełbasa) oraz mięsa wieprzowego. W listopadzie przekroczyłem limit 40 tys. zł tej sprzedaży. Co mam teraz zrobić? Czy muszę rozpocząć ewidencjonowanie tej sprzedaży na kasie fiskalnej, którą już mam od kilku lat?

Zobacz także: Opłacalność RHD: hodowla bydła mięsnego i sprzedaż wołowiny w gospodarstwie Jacka Klimzy

Mamy tutaj dwa problemy – podatek dochodowy oraz VAT w RHD. Po przekroczeniu kwoty zwolnienia z podatku dochodowego (40 tys. zł) w RHD rolnik może zaprzestać sprzedaży do nowego roku lub zgłosić do US rozpoczęcie opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego 2%. Należy przy tym pamiętać o rocznym limicie ilościowym (tutaj 1450 kg kiełbasy oraz 2300 kg mięsa) dla RHD.

Pozostało 58% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
V Janusz C. (woj. małopolskie)V Janusz C. (woj. małopolskie)
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. sierpień 2024 15:30