Odpowiedź: Rozgraniczanie nieruchomości może być kilkuetapowe i długotrwałe. Reguluje je ustawa z 17 maja 1989 r. prawo geodezyjne i kartograficzne. W skrócie rzecz ujmując, wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) przeprowadzają rozgraniczenie nieruchomości z urzędu lub na wniosek strony. Czynności ustalania przebiegu granic wykonuje geodeta upoważniony przez ten organ.
Przy ustalaniu przebiegu granic bierze się pod uwagę znaki i ślady graniczne, mapy i inne dokumenty oraz punkty osnowy geodezyjnej.
Jeżeli jest brak danych lub są one niewystarczające albo sprzeczne, ustala się przebieg granicy na podstawie zgodnego oświadczenia stron lub jednej strony, gdy druga strona w toku postępowania oświadczenia nie składa i nie kwestionuje przebiegu granicy. Dlatego konieczne należy brać udział w ustalaniu granic.
W razie sporu co do przebiegu linii granicznych, geodeta nakłania strony do zawarcia ugody. Ugoda zawarta przed geodetą posiada moc ugody sądowej.
Wezwanie do stawienia się na gruncie doręcza się stronom za zwrotnym poświadczeniem odbioru, nie później niż 7 dni przed wyznaczonym terminem.
Nieusprawiedliwione niestawiennictwo stron nie w...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Rozgraniczenie - czyli wyznaczanie granic działki
Pytanie: Od czego należy zacząć procedurę rozgraniczeniową?