StoryEditor

Rozwiązanie umowy dzierżawy

Pytanie: Zawarliśmy z mężem umowę dzierżawy na czas określony, która była jedną z podstaw uzyskania dopłaty ARiMR do zakupu ciągnika. Ziemia została przekazana innemu właścicielowi, który chce rozwiązać umowę. Czy możemy się na to zgodzić? Czy grożą nam jakieś konsekwencje ze strony ARiMR?
05.06.2015., 09:06h

Odpowiedź: Umowa dzierżawy zawarta na czas oznaczony i opatrzona do tego datą pewną nie może być rozwiązana przez żadną ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Taka dzierżawa może być rozwiązana jedynie za porozumieniem stron lub w okolicznościach, za które ponosi odpowiedzialność dzierżawca (zaleganie z czynszem, korzystanie z gruntu w sposób niezgodny z umową, bezprawne udostępnienie go osobie trzeciej).

Samo nabycie własności dzierżawionego przez osobę trzecią nie jest podstawą do rozwiązania umowy dzierżawy. Żądanie nowego właściciela rozwiązania umowy nie jest wiążące dla dzierżawcy i nie musi on godzić się na nie.

Jeżeli dodatkowo dzięki dzierżawionym gruntom dzierżawca otrzymał pomoc publiczną (dopłatę do ciągnika, dopłaty w ramach ONW itp.), zgoda na dzierżawę może oznaczać konieczność zwrotu uzyskanej pomocy lub jej części. Należy bowiem pamiętać, że beneficjent jest zobowiązany informować ARiMR o każdej istotnej okoliczności, dotyczącej gospodarstwa, w tym o zmianie jego powierzchni. Zawiadamiając o zmianie powierzchni należy dołączyć dokument potwierdzający taką zmianę.

Jeśli jest to rozwi...

Pozostało 34% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. grudzień 2024 11:02