Odpowiedź: Czytelnik może postąpić na kilka sposobów. Jeżeli droga ta posiadała utwardzony szlak drogowy, np. była ona wysypana żużlem itp., czy była w inny sposób trwale i widocznie urządzona, wówczas można dochodzić przed sądem zasiedzenia służebności gruntowej i tym samym nabyć prawo do przejazdu tą drogą. Muszą zostać jednak spełnione pozostałe przesłanki umożliwiające stwierdzenie zasiedzenia tj. odpowiedni upływ czasu, przez który faktycznie wykonywana jest owa służebność (czytelnik twierdzi, że korzystał z tej drogi od lat) oraz samoistne i nieprzerwane wykonywanie tejże służebności.
Jeżeli w opisywanym przypadku nie mamy do czynienia ze służebnością gruntową polegającą na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia (czyli np. była to zwykła droga polna) bądź nie zostały spełnione inne przesłanki niezbędne do stwierdzenia zasiedzenia, należy rozważyć żądanie ustanowienia drogi koniecznej przed sądem.
Zgodnie z art. 145 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicie...