Odpowiedź: Skarga pauliańska to instytucja, dzięki której wierzyciel może żądać zaspokojenia swych roszczeń również od tego, kto nie jest dłużnikiem. Jest to możliwe jednak dopiero po spełnieniu następujących przesłanek. Po pierwsze, dłużnik dokonał czynności prawnej z osobą trzecią. Po drugie, w wyniku tej czynności osoba ta uzyskała korzyść majątkową.
Wreszcie, dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć (art. 527 Kodeksu cywilnego).
Przez czynność dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli rozumieć należy taką czynność, wskutek której dłużnik stał się niewypłacalny, albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności. W przypadku opisanym przez Czytelniczkę kluczowy jest czas, kiedy dokonano darowizny oraz jej okoliczności. Jeżeli zatem w chwili darowizny córka miała długi, których później nie spłacała, wierzyciel będzie mógł żądać uznania darowizny za bezskuteczną wobec niego i egzekwować z niej swoje wierzytelności.
Należy wspomnieć, że osobom obcym, które uzys...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Skarga pauliańska przy darowiźnie gospodarstwa
Pytanie: Czy rodzice, którzy otrzymali darowiznę w postaci gospodarstwa od córki, odpowiadają za jej długi na podstawie skargi pauliańskiej?