Odpowiedź: Przez umowę ubezpieczenia ubezpieczyciel zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę.
Świadczenie ubezpieczyciela polega w szczególności na zapłacie określonego odszkodowania za szkodę powstałą wskutek przewidzianego w umowie wypadku (przy ubezpieczeniu majątkowym) lub umówionej sumy pieniężnej, renty lub innego świadczenia w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku w życiu osoby ubezpieczonej (przy ubezpieczeniu osobowym).
Powyższe wynika z treści art. 805 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego. Istota ubezpieczenia polega zatem na tym, że za określona składkę ubezpieczyciel ponosi ryzyko, iż w trakcie trwania umowy będzie musiał wypłacić odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Często się zdarza, że składki ubezpieczeniowe płatne są w częściach (ratach). Roszczenie o zapłatę danej składki nie wygasa z tego powodu, że upłynął okres, na jaki umowa ubezpieczenia została zawarta.
W omawianym przypadku zakład ubezpieczeń ma prawo żądać zapłaty zaległej składki, bowiem pomi...