StoryEditor

Skutki podorywania gruntu

Pytanie: Przez wiele lat mój mąż nieświadomie podorywał grunt sąsiada. Teraz on domaga się wynagrodzenia za to, że bezumownie korzystaliśmy z tego kawałka. Czy musimy to wynagrodzenie zapłacić?
18.10.2016., 09:10h

Odpowiedź: Z informacji przekazanej przez Czytelniczkę wynika, że przez wiele lat korzystali oni z cudzego gruntu jako posiadacze samoistni. Można również wywnioskować, że czynili to w dobrej wierze, tzn. w świetle zaistniałych okoliczności mogli pozostawać w usprawiedliwionym przekonaniu, że używany grunt jest ich własnością.

W takiej sytuacji, zgodnie z treścią art. 224 § 1 kodeksu cywilnego nie są obowiązani do wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy i nie są odpowiedzialni ani za jej zużycie, ani za jej pogorszenie lub utratę. Nabywają własność pożytków naturalnych (plonów), które zostały od rzeczy odłączone w czasie jego posiadania, oraz zachowują pobrane pożytki cywilne, jeżeli stały się w tym czasie wymagalne (pożytkami cywilnymi są np. czynsz dzierżawny lub czynsz najmu).

Jednak od chwili, w której samoistny posiadacz w dobrej wierze dowiedział się o wytoczeniu przeciwko niemu powództwa o wydanie rzeczy, jest on obowiązany do wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy i jest odpowiedzialny za jej zużycie, pogorszenie lub utratę, chyba że pogorszenie lub utrata nastąpiła bez jego winy. Obowiązany jest zwrócić pobrane od powyż...

Pozostało 40% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 14:40