Odpowiedź: Umowa dożywocia polega na tym, iż nabywca nieruchomości, w zamian za przeniesienie własności nieruchomości zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie, tj. przyjąć go jako domownika, dostarczyć mu ubrania, wyżywienia, mieszkania, światła, opału, zapewnić mu pomoc i opiekę w chorobie oraz sprawić na swój koszt odpowiedni pogrzeb (art. 908 i następne kodeksu cywilnego).
Innymi słowy, jedna osoba nabywa nieruchomość, przy czym zamiast ceny musi wywiązać się z określonych świadczeń. Oczywiście, strony mogą w inny sposób ustalić obowiązki nabywcy gospodarstwa; mogą te obowiązki ograniczyć bądź rozszerzyć. Jak wynika z przedstawionego wyliczenia, jeden z obowiązków dotyczy pomocy i opieki w chorobie. Generalnie, w zakres pomocy i opieki w chorobie zaliczyć należy również obowiązek dowozu do lekarza.
Zobowiązany może się z niego wywiązać choćby w ten sposób, że zapewni dowóz do lekarza osobiście, przez członka rodziny czy choćby na swój koszt taksówką. Jeżeli zatem w danym, konkretnym przypadku strony nie ustaliły niczego innego, nabywca powinien zadbać o to, by zbywca mógł do lekarza dojechać, a uchybienie...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Służebność dożywotnia osobista a zawożenie do lekarza
Pytanie: Czy służebność dożywotnia osobista polega również na obowiązku zawożenia dożywotnika do lekarza?