Odpowiedź: Na wstępie zaznaczyć należy, że list czytelnika zawiera bardzo ogólny opis stanu faktycznego, na podstawie którego nie można ustalić, czy rzeczywiście jego pole stanowi jedyne dogodne połączenie z drogą publiczną. Zgodnie z przepisem art. 145 kodeksu cywilnego, jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej zwanej drogą konieczną.
Przeprowadzenie drogi koniecznej winno nastąpić z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić.
Postępowanie to powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy, co oznacza, że w zasadzie obrona w takiej sprawie winna ograniczać się do wskazania innego możliwego dojazdu do drogi publicznej. Pomocna może okazać się opinia biegłego, która jest przeważnie zlecana przez sądy w celu ustalenia, czy proponowana droga jest tą najmniej uciążliwą dla sąsiadów i jednocześnie najbardziej rozsądną. W os...